Projekty
Projekt: Recykluj a vyhraj s MILK-AGROM
Naša MŠ sa v šk. roku 2024/2025 zapojila do 22. ročníka súťaže Recykluj a vyhraj s MILK-AGROM
Školský projekt: RODIČ ČÍTA DEŤOM ROZPRÁVKU PRED SPANÍM V MŠ
Školský projekt: RODIĆ ČÍTA ROZPRÁVKU PRED SPANÍM V MŠ bude prebiehať v rámci mesiaca marec. Tradícia, prečo marec dostal prívlastok mesiac kníh, tkvie v masovej akcii, ktorú iniciovalo Ministerstvo kultúry spolu so Zväzom československých spisovateľov, nakladateľmi či knižnými obchodmi v roku 1955. K myšlienke zvýšenia počtu čitateľov sa pripojili organizácie a občania, ktorí pravdepodobne na počesť ľudového básnika Mateja Hrebendu, za mesiac kníh zvolili marec. Tým vzdali úctu mesiacu, v ktorom sa narodil aj zomrel tento významný šíriteľ a milovník knižnej kultúry. Preto sme sa rozhodli realizovať na našej MŠ projekt v spolupráci aj s rodinami detí. Lebo pestovať vzťah ku knihe, vštepovať lásku treba už v predškolskom veku a pre dieťa je nezabudnuteľný zážitok, keď rozprávočku v MŠ mu prečíta vlastný rodič.
Školský projekt: TÝŽDEŇ DETSKEJ RADOSTI
Školský projekt: Týždeň detskej radosti prebieha v rámci jedného týždňa. Pondelok v znamení kreslenia a hry na umelcov. Detičky si vyzdobia slniečkami nové tabule na budove MŠ, chodník a získajú Diplom, ceruzku so zvieratkom a sladký cukrík. V utorok sa zabavia pri zumbe a disco tancoch, v stredu sa schladia pri nanukoch, vo štvrtok varia puding, ochutnávajú, vzdelávajú sa v oblasti zdravej mliečnej výživy a popoludní na pozvanie prídu aj rodičia na ochutnávku mliečnych výrobkov, ktoré organizujeme v spolupráci so ŠJ a pozrú si výstavku detských prác. Piatok sa deti vyšantia na dopravnom ihrisku a získajú vodičské preukazy. Týždeň je bohatý na zážitky, rozvoj tvorivosti, vedomostí, praktických skúseností a pod.
PROJEKT: ZBIERAME POUŽITÉ BATÉRIE SO ŠMUDLOM
Cieľom projektu je vzdelávať deti v oblasti správneho triedenia odpadov, so zreteľom na použité batérie a viesť ich k správnym návykom pri nakladaní s komunálnymi odpadmi (z domácnosti).Uskutočnil sa v našej MŠ Eko-výchovný program pod vedením skúsenej lektorky. Deti spolu s neporiadnym Šmudlom museli rozlúštiť záhadu znečistenej vody v susednom lese. Zároveň sa deti dozvedeli ako správne nakladať s odpadmi, špeciálne s použitými batériami, kam ich môžu zahodiť, prečo je dôležité nezahadzovať použité batérie do bežného koša a čo sa dá vyrobiť z druhotných surovín získaných z batérií. Deti dostali papierové krabičky „B-boxy, v ktorých nazbierané použité batérie majú možnosť do MŠ doniesť. Projekt bude prebiehať celý rok a za odovzdané množstvá bude MŠ finančne odmenená.
ROZPRÁVKOVÁ ZÁHRADA, KTORÁ UČÍ...
V areáli Materskej školy Mokrance sa v týchto dňoch začala realizácia plánovaného projektu s cieľom vybudovať "Rozprávkovú záhradu, ktorá učí". S podporou pani starostky obce, s pomocou záhradníckej firmy z Moldavy nad Bodvou sa práce tento týždeň naplno rozbehli. Cieľom je vytvoriť podnetné prostredie pre učenie sa detí inovatívnymi metódami /bádateľské metódy, zážitkové učenie, outdoor aktivity/, rozvíjať environmentálnu senzitivitu a zodpovedný prístup k životnému prostrediu, aplikovať a implementovať vedomosti, skúsenosti a zručnosti do reálneho prostredia.
Predmetom projektu je vytvorenie náučnej záhrady, výsadba rôznych druhov zelene, vrátane úžitkovej zelene, vybudovanie senzo-motorického centra zhotoveného z prírodnín, vyvýšené záhony, včelí a motýli záhon, hmyzí hotel, prírodné jazierko, ktoré v spojitosti so súčasným vybavením /dopravné ihrisko, pohybové prvky, altánok /vytvoria celok " Rozprávkovú záhradu, ktorá učí „ ktorú využijeme v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, pri organizácii spoločných akcií s rodinou a inými inštitúciami v obci. Deti budú objavovať svet v bezprostrednom kontakte s prírodou. Našim zámerom je pestovať u detí vzťah k prírode, poskytnúť im výchovu a vzdelávanie aj mimo stien MŠ a navodiť ich na zdravý životný štýl. V čo najväčšej miere ponúknuť deťom rôzne aktivity, vzbudiť túžbu po objavovaní a poznávaní okolitého sveta tvorivou a zážitkovou činnosťou.
Deťom aj rodičom chceme umožniť tráviť čas v priamom kontakte s prírodou a vybudovať si k nej pozitívny vzťah. Ukázať, že chvíle strávené spolu v príjemnom prostredí sú pre zdravý vývin detí dôležité.
Realizáciou projektu prispejeme k skrášleniu a zveľadeniu vonkajšieho prostredia materskej školy v Mokranciacha čím umožníme jeho plnohodnotnejšie využitie pre komunitu MŠ /detí, rodičov, starých rodičov, zamestnancov a návštevníkov MŠ/Riaditeľka MŠ
Takácsová Iveta
MÚDRE HRANIE
Naša MŠ sa zapojila do výzvy Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR k získaniu finančnej podpory na zlepšenie vybavenia MŠ detskými knihami a didaktickými pomôckami v rámci rozvojového projektu „Múdre hranie". V druhom kole vybralo MŠVVaŠ aj projekt podaný našou MŠ v Mokranciach. Výška podpory je 500 eur. Veľmi sa tešíme a ďakujeme.
NÁRODNÝ PROJEKT POP II / POMÁHAJÚCE PROFESIE
Naša Materská škola v Mokranciach je zapojená do Národného projektu Pomáhajúce profesie v edukácii detí II. „Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje“.
Ide o pracovnú pozíciu, ktorá pomôže zvýšiť kvalitu výchovno-vzdelávacej činnosti a zároveň pomôže k lepšiemu individuálnemu prístupu a diferencovanej výučbe. V rámci Narodeného projektu: „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov“, ktorého špecifickým cieľom je zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí, sme vytvorili inkluzívne prostredie podľa potreby a možností našej MŠ.
Vzdelávanie detí s PPPV sa v našej materskej škole uskutočňuje v triede spolu s ostatnými deťmi podľa individuálneho vzdelávacieho programu. Pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu sme vychádzali zo záverov a odporučaní uvedených v správach z diagnostického vyšetrenia Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, alebo Centra špeciálnopedagogického poradenstva s ohľadom na podmienky našej materskej školy.
HRDINOVIA FAST
Naša materská škola sa zapojila do celosvetovej iniciatívy Hrdinovia FAST, ktorej cieľom je vzdelávať deti o príznakoch cievnej mozgovej príhody a naučiť ich zavolať prvú pomoc včas. Projekt Hrdinovia FAST je určený pre deti vo veku od 5 do 9 rokov, ktoré sa prostredníctvom zábavných a interaktívnych animovaných materiálov spolu pod vedením učiteľov alebo rodičov naučia rozpoznávať základné príznaky cievnej mozgovej príhody a vedieť zavolať prvú pomoc.
Na našej MŠ s realizáciou začíname na jar 2022, kedy okrem vedomostí, zážitku z rôznych aktivít či už v triedach, alebo v školskej záhrade, výsledkom budú aj pekné fotky, videá a pod. O priebehu realizácie projektu na našej MŠ vás budeme informovať aj prostredníctvom sociálnych sietí a médií.
- zatiaľ žiadne údaje