• Krúžky

• Krúžková činnosť v MŠ Mokrance

• V súlade so Školským vzdelávacím programom realizujeme v našej MŠ záujmovú činnosť pre zmysluplné využívanie voľného času detí, rozvíjanie osobnosti dieťaťa predškolského veku, rozvíjanie špecifických kompetencií detí, rozvíjanie kooperácie  a potreby aktívnej sebarealizácie detí vrátane rozvíjania nadania.

Spravidla na začiatku školského roka formou informačnej vývesky a rodičovského združenia sú zákonní zástupcovia informovaní o ponuke krúžkov. Záujmová činnosť sa organizuje na základe písomného informovaného súhlasu zákonného zástupcu dieťaťa.

Aktivity v krúžku zabezpečujú externí zamestnanci materskej školy. S výsledkami aktivít v krúžkoch sú rodičia oboznamovaní prostredníctvom účasti na súťažiach, prezentácie na otvorenej hodine, školskej besiedke, výstavy produktov detí a pod.

Učíme sa anglický jazyk

V školskom roku 2023/2024 bude krúžok AJ realizovať Tamara Nagyová v priestoroch materskej školy pre deti ( 4- 5- 6 ročné ) V rámci krúžku sa naučia hravou formou základné frázy a slovíčka z angličtiny. Krúžok sa začína v mesiaci OKTÓBER prvou stredou a bude sa realizovať každú stredu od 15:00 hod. do 16: 00 hod. Deti budú rozdelené na dve skupiny. Mladšie deti začínajú od 15:00 hod. do 15: 30 hod. a staršie deti od 16: 30 hod. do 16:00 hod. všetky potrebné informácie nájdete aj v šatni MŠ.

Od 01. 11. 2023 bude výuka AJ presunutá zo stredy  na utorok.

Cieľ záujmového krúžku

Cieľom je zoznámiť deti s novou formou komunikácie, podporiť získavanie a používanie základných vedomostí anglického jazyka, motivovať deti a udržiavať ich motiváciu v učení sa cudzieho jazyka prostredníctvom rôznorodých aktivít. Rozvíjať u detí schopnosť objavovať nové komunikačné zručnosti a dodržiavať správnu výslovnosť.

Metódy práce:

Cieľom je používať, čo najrozmanitejšie edukačné metódy. Konkrétne sú to tieto metódy: názorné ukážky, CD nahrávky, maňušky, pohybové hry, demonštrovanie, hranie rolí, vysvetľovanie, rozprávanie, dialógy, ...

Formy práce:

Skupinová práca, individuálna práca.

Postupy:

So zreteľom na predškolský vek postupovať sa bude od jednoduchého k zložitejšiemu, od známeho k neznámemu.

Učebné zdroje:

Pri sprístupnení obsahu pojmov v cudzom jazyku ako aj pri opakovaní sa budú používať názorné pomôcky, obrázkový materiál, pexesá, makety,  maňušky, audio nahrávky a pracovné listy.

Mediálny krúžok

Krúžok realizuje Mgr. Michal Soroka v priestoroch materskej školy pre 5 až 6 ročné deti z Triedy Motýlikov. V rámci krúžku sa oboznámia deti s rôznymi druhmi printových a elektronických médií, spoločne sa poukáže na vhodné a nevhodné typy programových žánrov pre dané cieľové publikum detí a mládeže a sami si vytvoríme detskú televíziu. Realizácia prebieha prvý utorok v mesiaci v čase od 14:45 do 15:15.

Mediálny krúžok v školskom roku 2023/24 nebude realizovaný.

Výtvarný krúžok

Výtvarné činnosti predstavujú jednu z foriem, ktorými si deti osvojujú okolité skutočnosti, hmotný svet a objasňujú si súvislosti a vzťahy medzi ľuďmi a vecami. Činnosť krúžku je zameraná tak, aby výtvarná práca deti zaujala a aby estetické vnímanie a tvorivá aktivita vytvárala v nich pocity radosti a uspokojenia. Deti na výtvarnom krúžku v uvoľnenej a radostnej atmosfére nadobúdajú nové zručnosti, vyskúšajú si zaujímavé výtvarné techniky, rozvíjajú si fantáziu, estetické cítenie, predstavivosť kreativitu a prebúdza sa v nich pozitívny vzťah k výtvarnému umeniu.   Práce detí si budú môcť rodičia, kamaráti aj verejnosť pozrieť na chodbe pri šatni v MŠ. Náplňou výtvarného krúžku je rozvíjať hlavne aj talent detí v tejto oblasti. Výtvarné práce budeme zasielať na rôzne súťaže a taktiež budú zdobiť našu detskú galériu v materskej škole Mokrance. Do výtvarného krúžku sú zaraďované deti prejavujúce talent a nadanie na umeleckú – výtvarnú činnosť.

V školskom roku 2023/ 2024 krúžok realizuje riaditeľka MŠ Iveta Takácsová.

Slovenská agentúra životného prostredia vyhlásila  28. ročník medzinárodnej súťaže umeleckej tvorivosti a mládeže  na tému: Teplo môjho domova. Poslaním tejto umeleckej súťaže je vštepovať mladým umelcom vzťah k prírode, životnému prostrediu formou budovania návykov a zručností v umeleckom prejave.

Naša MŠ Mokrance sa zapojila do súťaže troma prácami detí :

Liliana Šmajdová, Radostné stretnutie

Lara Abariová, Na výlete

Vivien Lichvarčíková, Vodník

Na súťaž deti pripravila a práce poslala do Banskej Bystrici Ivetka Takácsová, riaditeľka MŠ.

Futbalový krúžok

vzhľadom k tomu, že už minulý šk. rok ste o futbalový krúžok prejavili zvýšený záujem, rozhodli sme sa ho zrealizovať na našej MŠ aj v tomto šk. roku 2023/ 2024.

Futbalový krúžok sa bude konať v piatok popoludní od 15:00hod. do 15:40 hod. pre detičky od  4 do  6 rokov  pod vedením pána Ing. Romana Hiľovského.

Poprosíme rodičov detí, ktoré budú navštevovať F U T B A L O V Ý   K R Ú Ž O K , aby im v daný deň poskytli športové oblečenie a hlavne pevnú obuv.

V prípade priaznivého počasia v mesiacoch OKTÓBER, NOVEMBER 2023 sa bude krúžok realizovať v areáli MŠ aj v jesennom období.

V zimnom období vzhľadom k tomu, že MŠ Mokrance nemá telocvičňu a obecná telocvičňa nebude vykurovaná sa činnosť krúžku preruší a opätovne sa bude realizovať v jarných mesiacoch.

Za pochopenie ďakujeme!

Krúžok bude vedený hravou formou,  ponúkať zábavu, potešenie z hry, rozvíjať schopnosť narábania s loptou, detičky sa naučia základy pravidiel futbalu.

Ciele krúžku sú:

• Ponúknuť deťom možnosť pravidelnej pohybovej aktivity
        • Osvojenie si základných pohybových návykov
        • Rozvoj pohybových schopností detí primerane k ich veku
        • Rozvoj kognitívnych funkcií detí
        • Motivovať deti k športovej aktivite
        • Vytvárať v nich trvalý vzťah k športovej aktivite - futbalu
        • Hravými prostriedkami ukázať (nie presviedčať) pozitíva pohybu a samotnej hry