• Školský poriadok

      • Materská škola v Mokranciach, Školská 209/4, 045 01 Mokrance e-mail: msmokrance@centrum.sk

      •  

        1.Charakteristika materskej školy

        Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, enviromentálnej. Utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie, pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými
        osobitosťami detí.

        Materská škola pracuje podľa vlastného Školského vzdelávacieho programu vypracovaného podľa Štátneho vzdelávacieho programu. V Školskom vzdelávacom programe Z rozprávky do rozprávky sú vymedzené vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania, obsah výchovy a vzdelávania a organizačné formy vzdelávania.

        Materská škola je dvojtriedna – heterogénna. Poskytuje celodennú výchovu a vzdelávanie deťom od dva a pol do šiestich rokov. Materská škola poskytuje aj možnosť poldennej výchovy a vzdelávania. Materská škola je umiestnená v účelovej budove, tvorí ju vstup , šatňa ,spálne ,sociálne zariadenia, jedáleň .Na poschodí sa nachádzajú triedy, sociálne zariadenia, šatňa pre pedagogických aj nepedagogických zamestnancov, riaditeľňa, kabinet. Vykurovanie je zabezpečené ústredným kúrením –vykuruje sa plynom, kotolňa sa nachádza na prízemí. Na školskom dvore sú preliezačky, hojdačky, šmykľavka, tabule na kreslenie, záhradné domčeky pre deti a pieskoviská. Plocha je pokrytá trávou a asfaltom.

        2. Práva a povinnosti dieťaťa

        Dieťa má právo na:

        ■ rovnoprávny prístup k vzdelaniu,
        ■ bezplatné vzdelanie pre päťročné deti pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky v materských školách,
        ■ vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom zákonom,
        ■ individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav
        v rozsahu ustanovenom zákonom,
        ■ úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
        ■ poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
        ■ výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
        ■ organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom,
        zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
        ■ úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
        ■ na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov,
        ■ dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.

        Povinnosti dieťaťa:

        ■ neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy
        a vzdelávania,
        ■ dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy,
        ■ chrániť pred poškodením majetok školy, ktorý škola využíva na výchovu a vzdelávanie,
        ■ konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť
        ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
        ■ ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy,
        ■ rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými
        právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi,

        Práva a povinnosti zákonných zástupcov

        Zákonný zástupca má právo:
        ■ vybrať pre svoje dieťa materskú školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa zákona, zodpovedajúcu schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti, právo na slobodnú voľbu školy možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy,
        ■ žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona,
        ■ oboznámiť sa so vzdelávacím programom materskej školy a školským poriadkom,
        ■ byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
        ■ na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
        ■ zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy,
        ■ vyjadrovať sa k vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom školskej samosprávy.

        Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:
        ■ vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole,
        ■ dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
        ■ dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno- vzdelávacie potreby,
        ■ informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
        ■ nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo,
        ■ prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky,
        ■ ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca jepovinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine a lebo účasť dieťaťa na súťažiach,
        ■ neprítomnosť maloletého dieťaťa, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce dni, predloží zákonný zástupca dieťaťa potvrdenie od lekára.

        ■ zákonný zástupca dieťaťa je každoročne v septembri na plenárnom rodičovskom združení oboznámený so školským poriadkom Materskej školy v Mokranciach, potvrdí svojim podpisom, že mu rozumie a bude sa ním riadiť.

        3. Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
        Prevádzka materskej školy

        Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 6.30 do 16.00 hod.
        Riaditeľka MŠ: Iveta Takácsová
        Úradné hodiny: denne od 11.00 do 12.00 hod., príp. podľa predchádzajúceho dohovoru
        Vedúca školskej jedálne: Edita Baffyová
        Konzultačné hodiny: denne od 11.00 – 12.00 hod.
        V čase letných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená z hygienických dôvodov a z dôvodu čerpania dovolenky, najviac na šesť týždňov, najmenej na tri týždne podľa pokynov zriaďovateľa. V tomto období podľa dispozícií riaditeľa materskej školy vykonáva prevádzková zamestnankyňa upratovanie a dezinfekciu priestorov a hračiek, pedagogickí zamestnanci čerpajú dovolenku podľa plánu dovoleniek, príp. náhradné voľno. Prerušenie prevádzky v čase letných prázdnin oznámi riaditeľka materskej školy dva mesiace vopred.

        V čase vianočných a jarných prázdnin bude prevádzka materskej školy prerušená na čas, ktorý bude vopred písomne prerokovaný s rodičmi, prípadne podľa dohovoru a pokynov zriaďovateľa. V tomto čase zamestnanci školy čerpajú dovolenku, príp. náhradné voľno. V nevyhnutných prípadoch v čase prerušenia prevádzky môžu rodičia požiadať o poskytnutie náhradnej materskej školy v zriaďovateľskej pôsobnosti.

        Podmienky prijatia a dochádzky do materskej školy
        Zápis a prijatie detí do MŠ

        Deti sa do materskej školy prijímajú na základe žiadosti zákonného zástupcu. Riaditeľ zverejní po dohode so zriaďovateľom na budove materskej školy a inom verejnom mieste spravidla od 30. apríla do 31. mája miesto a termín podávania žiadostí na nasledujúci školský rok. Zákonní zástupcovia spolu s písomnou žiadosťou o prijatie dieťaťa do materskej školy predkladajú aj potvrdenie o povinnom očkovaní a zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast. Žiadosť podaná bez tohto potvrdenia nie je kompletná, nebude akceptovaná.

        Rodič zdravotne postihnutého dieťaťa predloží spolu so žiadosťou a uvedenými dokladmi o zdravotnom stave aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, aj v prípade ak je dieťa pod dohľadom odborného lekára. Prijatiu zdravého alebo postihnutého dieťaťa môže predchádzať adaptačný pobyt, diagnostický pobyt dieťaťa po dohode rodiča s riaditeľom MŠ. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme jeho zdravého vývinu môže riaditeľ MŠ po prerokovaní s rodičom alebo na základe písomnej žiadosti rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na dohodnutý čas, alebo o ukončení tejto dochádzky. V prípade, že rodič zámerne neuvedie do žiadosti a lekár v doklade o zdravotnom stave dieťaťa prípadné ochorenie dieťaťa, považuje sa to za závažné porušenie školského poriadku a môže viesť k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa na dobu, pokiaľ rodič nepredloží všetky potrebné lekárske vyjadrenia a iné doklady, z ktorých je možné získať potrebné informácií a rozhodnúť o ďalšom postupe. Najvyšší počet detí v triede MŠ podľa školského zákona je: 21 v triede pre 3- až 6- ročné deti Ak sa do triedy zaradí dieťa mladšie ako tri roky, zníži sa najvyšší počet detí v triede o jedno dieťa.

        Kritériá prijímania detí do MŠ
        Riaditeľka materskej školy prednostne prijíma deti, ktoré spĺňajú podmienky v zmysle §59  ods.2 zákona 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (Školský zákon) a to deti:

        ■ Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku, ak sú v MŠ vytvorené vhodné kapacitné, personálne, materiálne a iné podmienky.
        ■ Pre dieťa, ktoré dosiahlo päť rokov veku do 31.augusta príslušného roka  je predprimárne vzdelávanie povinné. Tieto deti sa budú prednostne prijímať do MŠ podľa trvalého bydliska.
        ■ Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú zrelosť, riaditeľ školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v MŠ na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.
        ■ Ak zákonný zástupca dieťaťa požiada, aby bolo na povinné predprimárne vzdelávanie v MŠ prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo piaty rok veku do 31.08. príslušného roka je povinný k žiadosti predložiť súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.
        ■ Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, k žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa prikladá aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a odporúčanie všeobecného lekára pre deti a dorast.

        Dochádzka detí do MŠ
        Rodič privádza dieťa do materskej školy v ranných hodinách do 8,00 hod.a osobne ho odovzdá službukonajúcej učiteľke. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne rodič s riaditeľkou alebo s triednou učiteľkou. Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na pobyt dieťaťa v MŠ. Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi rodič vopred, najneskôr do 8.00 hod.

        v deň neprítomnosti dieťaťa. Ak sa tak nestane, uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle odoberá. Na prevzatie svojho dieťaťa z MŠ môže rodič písomne splnomocniť aj ďalšie maloleté dieťa, nie mladšie ako desať rokov, alebo inú pedagogickým zamestnancom známu osobu. Najneskôr do 14 pracovných dní od začiatku neprítomnosti dieťaťa oznámi rodič dôvod a predpokladaný čas jeho neprítomnosti. Ak je neprítomnosť dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, oznámi riaditeľke dôvod neprítomnosti písomne, pričom pri opätovnom nástupe dieťaťa predloží lekárske potvrdenie alebo písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia. Ak rodič do 14 pracovných dní neoznámi riaditeľke dôvod neprítomnosti dieťaťa, alebo závažným spôsobom opakovane poruší školský poriadok materskej školy, riaditeľka po predchádzajúcom upozornení rodiča môže rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do predškolského zariadenia.

        Úhrada poplatkov za dochádzku
        Výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy je určená všeobecne záväzným nariadením zriaďovateľa. Za pobyt dieťaťa v materskej škole  zákonný zástupca dieťaťa platí mesačne v súlade s VZN č.3/2023  12eur . Prípady, kedy sa príspevok neuhrádza určuje platná úprava.
         

        Od povinného príspevku za pobyt dieťaťa v materskej škole je oslobodený zákonný zástupca, ak:
        - má dieťa jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
        - predloží riaditeľovi materskej školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi,
        - je dieťa umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.

        Povinný príspevok sa na základe rozhodnutia starostu obce neuhrádza, ak:

        - dieťa prerušilo dochádzku do materskej školy na viac ako 30 po sebe nasledujúcich
        dní preukázateľne z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu,
        - dieťa nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin alebo bola prerušená prevádzka materskej školy zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi.

        Vnútorná organizácia materskej školy
        1. Trieda deti vo veku 3 -4,5rokov
        2. Trieda deti vo veku 4,5 -6 rokov a deti s pokračovaním plnenia povinného predprimárneho vzdelávania

        Preberanie detí
        Dieťa od rodičov preberá službukonajúca učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie rodičovi, alebo učiteľke , ktorá ju strieda v práci. Preberanie detí medzi učiteľkami je možné len písomne na základe aktuálneho zoznamu detí s podpisom preberajúceho a odovzdávajúceho. Dieťa od rodičov osobne preberá učiteľka v ranných hodinách. Rodič preberá dieťa v čase od 12.00 do 12.30 hod. alebo od 15.00 do 16.00 hod. Ak rodič potrebuje priviesť alebo odviesť dieťa v inom čase, je potrebné o tom vopred informovať učiteľky.

        Rodič môže písomne poveriť na prevzatie dieťaťa aj inú osobu, avšak staršiu ako 10 rokov. V prípade, že rodičia majú súdnym rozhodnutím, príp. predbežným opatrením obmedzené preberanie detí, je potrebné o tom písomne informovať riaditeľku materskej školy /fotokópiu úradného rozhodnutia/.

        Organizácia prevádzky podľa aktivít denného režimu
        Učiteľka počas aktivít odchádza od detí len v krajnom prípade a na nevyhnutne potrebný čas, pričom o dozor požiada inú zamestnankyňu školy. Pri organizácii činností spojených s uspokojovaním základných fyziologických potrieb detí má učiteľka vždy na zreteli dodržiavanie psychohygieny detí a ochrany ich zdravia. Prehľad o usporiadaní denných činností v materskej škole – DENNÝ PORIADOK. Výchovno-vzdelávacia činnosť v materskej škole pozostáva z ustálených organizačných foriem. V týchto formách sa vzhľadom na optimálny biorytmus a zdravú životosprávu dieťaťa predškolského veku uspokojujú rozmanité potreby a záujmy.

        Prevádzka MŠ je denne od 6.30 do 16.00 hod.
        Denný poriadok :

        6,30 – 8,00 otvorenie, schádzanie sa, ranný filter
        8,00 –8,40 hry a činnosti podľa voľby detí
        8,40 – 9,00 pohybovo- relaxačné cvičenia
        9,00 – 9,30 hygiena , desiata
        9,30 – 10,00 cielené vzdelávacie aktivity Vzdelávacie aktivity zamerané na rozvoj rečovej, pohybovej, hudobno  pohybovej,matematickej,výtvarnej,dramatickej,pracovnej,grafomotorickej,prososiálnej oblasti
        10,20 – 11,30 pobyt vonku
        11,30 -12,10 hygiena ,obed
        12,10 – 14,30 hygiena, odpočinok
        14,30 – 15,00 hygiena , olovrant
        15,00 – 16,00 vzdelávacie aktivity vzdelávacie aktivity buď individuálne, skupinové, priamo i nepriamo usmernené, hry a činnosti podľa výberu detí, pobyt vonku podľa aktuálnych podmienok, rozchádzanie sa detí.

        Organizácia v šatni
        Do šatne majú prístup rodičia. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky, vedú rodičia
        v spolupráci s učiteľkami deti k poriadkumilovnosti a k samostatnosti.
        Za poriadok v skrinkách a vlastné hračky zodpovedajú rodičia, tiež za stále pripravené
        náhradné oblečenie pre prípad znečistenia a premočenia.
        Učiteľke pomáha pri prezliekaní detí na pobyt vonku a po jeho ukončení, nepedagogická
        zamestnankyňa.
        Za estetickú úroveň v šatni zodpovedá učiteľka a za hygienu nepedagogický zamestnanec.

        Organizácia v umyvárni
        V umyvárni sa nachádzajú tri umývadlá pre chlapcov a tri pre dievčatá , deti si utierajú ruky do papierových utierok.
        Za suchú podlahu a hygienu umyvárne zodpovedá nepedagogický zamestnanec. Deti sa v umyvárni spravidla zdržujú len v prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka a nepedagogický zamestnanec. Rodičia nevstupujú do detskej umyvárne a WC a nepoužívajú školské WC /len v nutných prípadoch/.

        Organizácia v jedálni
        Hlavné jedlo sa deťom podáva od 11.20 hod.- 11,45 trieda Lienky 11,45hod. -12,00 hod. trieda Motýliky. Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca školskej jedálne. Ďalej zabezpečuje zisťovanie počtu stravníkov a pitný režim. Za organizáciu a výchovno-vzdelávaciu činnosť v jedálni zodpovedá riaditeľka a učiteľky. Vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pritom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas jedla učiteľka deti nenásilne usmerňuje, podľa želania rodičov aj prikrmuje. Nenúti ich jesť. 4– 6 ročné deti pri jedle používajú kompletný príbor, mladšie deti podľa ich zručností.

        Pobyt detí vonku
        Počas pobytu vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom plnohodnotnú organizovanú činnosť, venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky. Pobyt detí vonku sa uskutočňuje aj za menej priaznivého počasia, je preto potrebné deti v každom počasí primerane obliekať a obúvať.

        Vychádzky
        Na vychádzke ide učiteľka posledná, vždy za deťmi. Pri prechádzaní cez komunikáciu sa dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Dáva znamenie zdvihnutou rukou, alebo používa terč na zastavenie premávky, vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná.

        Organizácia pobytu vonku v letných mesiacoch
        V čase letných mesiacov s vysokými dennými teplotami musia mať deti hlavu krytú vhodným doplnkom, aby sa predišlo úpalu. Oblečenie majú mať vzdušné, z prírodného materiálu. Ak majú v skrinke ochranný opaľovací krém a učiteľka je o tom informovaná, pred odchodom von ho dieťaťu pomôže použiť. Deti majú v plnej miere zabezpečený pitný režim z materskej
        školy, príp. si deti nosia v nerozbitnej fľaši z domu. V letnom období sa pobyt detí vonku na priamom slnečnom žiarení zvyčajne v čase od 11.00 do 15.00 hod. obmedzuje na minimum.

        Organizácia v spálni
        Počas popoludňajšieho oddychu v spálni dbá učiteľka na primerané oblečenie detí /pyžamo/ . Pri prezliekaní deti motivuje podľa ich schopnosti k sebaobsluhe a dôslednosti pri odkladaní zvrškov odevu. Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Počas odpočinku detí si učiteľka doplňuje triednu agendu, pripravuje si pomôcky, príp. študuje odbornú literatúru.

        Organizácia počas športových kurzov
        Materská škola organizuje, podľa záujmu rodičov predplavecký výcvik, jedenkrát ročne v spolupráci so ZŠ Buzica, kde sa nachádza plavecký detský bazén s inštruktorom plávania. Preprava je zabezpečená zmluvnou autobusovou dopravou. Počas športových kurzov učiteľka zodpovedá za prípravu detí na samotný kurz. V priebehu samotného kurzu zodpovednosť za deti preberajú vyučujúci tréneri. Športové kurzy detí je možné realizovať iba na základe informovaného súhlasu rodiča, každého zúčastneného dieťaťa.

        Obmedzenie príp. prerušenie prevádzky
        Počas školských prázdnin budú rodičia písomne vyjadrovať svoj záujem o prevádzku MŠ. Pokiaľ záujem nepresiahne 25% prevádzka bude z ekonomických dôvodov prerušená, zamestnanci čerpajú riadnu dovolenku. V prípade neprítomnosti detí zo zdravotných dôvodov sa bude škola riadiť nariadeniami zriaďovateľa, príp. príslušného úradu verejného zdravotníctva. Konzultácie s pedagogickými zamestnancami: Rodičia majú možnosť konzultovať s pedagogickými zamestnancami denne, podľa dohody. Konzultácie sú z pravidla ústne, ale ak rodič, alebo pedagogický zamestnanec prejavia záujem, vyhotoví sa aj písomný záznam. Písomný záznam sa vyhotoví aj vtedy ak pedagogický zamestnanec opakovane rieši rovnaký problém, na ktorý bol rodič v predchádzajúcom čase upozornený. Pedagogickí zamestnanci okrem konzultácií môžu rodičom odporúčať pedagogickú literatúru, školenia a iné vhodné informácie z oblasti pedagogického pôsobenia na dieťa.

        4. Bezpečnosť a ochrana zdravia detí a ochrana pred sociálno patologickými javmi,
        diskrimináciou a násilím

        Bezpečnosť a ochrana zdravia detí

        Podľa § 8 ods. 1 vyhlášky o materských školách za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľka školy. Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa podľa § 8 ods. 2 zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonným zástupcom alebo inej splnomocnenej osobe. Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľ. Ak krúžkovú činnosť vykonáva so súhlasom zákonných zástupcov lektor, za bezpečnosť detí zodpovedá lektor.

        Za dodržiavanie hygienických a bezpečnostných predpisov v priestoroch školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne. Kontrolu bezpečnosti na pracovisku, zistenie nedostatkov, používanie ochranných pracovných pomôcok, vykonáva raz mesačne zástupca zamestnancov pre bezpečnosť
        a zdravie pri práci.

        Pravidlá dodržiavania bezpečnosti a zdravia pri preprave dopravnými prostriedkami, organizovaní výletov a školských akcií. Pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:
        - na plavecký výcvik je najviac 8 detí na jedného pedagogického zamestnanca,
        - v škole prírode je počet detí podľa vyhlášky o škole v prírode,
        - na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov
        a jednej riaditeľkou poverenej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 10/ školského zákona.

        MŠ môže organizovať pobyty detí v škole v prírode, výlety, exkurzie a ďalšie aktivity len s informovaným súhlasom rodičov detí a po dohode so zriaďovateľom. Výlet, alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy, najviac na jeden deň a so zabezpečením teplého obeda pre deti s prihliadnutím na ich bezpečné, hygienické a fyziologické potreby. Pred uskutočnením výletu, alebo exkurzie riaditeľom poverený vedúci pedagogický zamestnanec zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít, vrátane poučenia o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tomto vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia svojím podpisom zúčastnené osoby. Organizovanie školy v prírode bližšie určuje vyhláška MŠ SR č. 305/2008 Z. z. o škole v prírode, zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane podpore a rozvoji verejného zdravia a vyhláška MZ SR č. 526/2007 Z. z. , ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia. Ak učiteľka zistí nedostatok na predmetoch, pomôckach, alebo zariadení, ktorý môže ohroziť zdravie, alebo bezpečnosť detí, zabezpečí jeho odstránenie osobne, alebo to oznámi ihneď nepedagogickému zamestnancovi. Ten ho podľa svojich schopností odstráni, prípadne o jeho odstránenie požiada zamestnancov údržby miestneho úradu. Učiteľka je zodpovedná za vytvorenie pokojnej a tvorivej atmosféry v MŠ, ochranu psychického zdravia dieťaťa, nepoužíva voči nemu telesné tresty ani neprimerané inhibičné metódy výchovy.
        Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v zošite školských úrazov. Tento záznam dá rodičovi na podpis. Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom dieťaťa, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, odvedie dieťa na lekárske ošetrenie zdravotníckym vozidlom, prípadne taxislužbou. Po návrate z ošetrenia zaznamená úraz v zošite úrazov a znovu sa pokúsi o telefonický kontakt s rodičom. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu rodičom dieťaťa. V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, službukonajúca učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a rodičov, ktorúkoľvek zamestnankyňu a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc. Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, službukonajúca učiteľka ho sprevádza až do príchodu rodičov. Taktiež úraz zaznamená v zošite úrazov a lekársku správu odovzdá rodičom. Úraz sa eviduje aj elektronicky vo webovej aplikácii podľa metodického usmernenia č. 4ú2009-R z 11.2.2009, k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí, ktorou upresňuje postup zamestnancov MŠ pri vyšetrení, evidencii a registrácii školského úrazu a nebezpečnej udalosti.

        Postup zamestnancov pri evidencii úrazov detí
        1. škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov
        2. evidencia obsahuje:
        - meno a priezvisko dieťaťa, ktoré utrpelo úraz,
        - deň, hodinu, charakter úrazu, miesto, kde došlo k úrazu, stručný popis ako k úrazu došlo,
        - svedkov úrazu, meno a priezvisko pedagogického zamestnanca, ktorý vykonával dozor v čase vzniku úrazu, dátum zapísania úrazu do evidencie,
        - počet vymeškaných dní z dôvodu úrazu,
        - zdravotnú poisťovňu postihnutého dieťaťa, zariadenie v ktorom bolo vykonané ošetrenie úrazu.
        Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze
        a v prípade, ak sa následky úrazu prejavia neskôr.
        3. Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával počas úrazu dozor nad dieťaťom. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa. Ak ani to nie je možné, záznam spíše zamestnanec poverený riaditeľom školy.
        4. záznam do knihy evidencie úrazov vykoná pedagogický zamestnanec v deň úrazu. Ak dieťa chýba menej ako 4 dni, tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz. Ak dieťa z dôvodu školského úrazu chýba v škole na základe stanoviska ošetrujúceho lekára viac ako tri dni, považujeme tento úraz za registrovaný školský úraz.
        5. škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do štyroch dní po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu dozor nad dieťaťom. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ, ktorý úraz zaevidoval a to najneskôr do 7 kalendárnych dní, odo dňa vzniku úrazu. Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka, ktorá záznam spísala a riaditeľka školy. Zamestnanec spisujúci záznam pozve k písaniu záznamu zákonného zástupcu dieťaťa.
        6. riaditeľka školy je povinná do 7 kalendárnych dní od vzniku každého školského úrazu zaevidovať ho prostredníctvom webovej aplikácie Úr /MŠ SR/ 1-01 sledujúca štatistiku úrazovosti na školách.
        7. záznam o registrovanom úraze dostanú: zákonný zástupca dieťaťa, škola, technik BOZP, poisťovňa v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie žiakov. Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná riaditeľka školy v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa.

        Opatrenia v prípade pedikulózy
        Pedikulóza sa vyskytuje u všetkých vekových skupín, najmä u detí. Pôvodca pedikulózy je voš detská, ktorá parazituje iba na človeku. Šíri sa hlavne pri priamom styku, ale aj prostredníctvom predmetov. Na diagnostiku slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši, hlavne za ušnicami a v zátylku. Hlásenie ochorenia: rodič, ktorý zistí zavšivenie dieťaťa, ohlási túto skutočnosť učiteľovi a riaditeľke MŠ. Hromadný výskyt hlási riaditeľka na odbor epidemiológie RÚVZ. Všeobecným predpokladom boja proti zavšiveniu je osobná čistota a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. V prípade výskytu je nutné
        včasné začatie dezinfekčnej akcie, ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t.j. aj u zdravých členov triedy, rodiny. Súčasne je nutné zahubiť i vši, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch a pod., s ktorým prišla hlava zavšivenej osoby do styku.

        Opatrenia, ktoré je nutné vykonať:
        - u všetkých detí a pedagógov v triede a ich všetkých rodinných príslušníkov je nutné
        umyť vlasy šampónom proti všiam dostupným na trhu a použiť ho podľa uvedeného návodu na použitie.
        - Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokej teplote,
        dôkladne vysušiť a vyžehliť.

        - Čiapky, šále, šatky, ktoré nie je možné vyvariť, je nutné vyprať min. v cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť slnečnému žiareniu, príp. postriekať prostriedkami na lezúci hmyz.
        - Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi / hrebene, kefy/ je potrebné ošetriť postrekom na lezúci hmyz – Biolitom.
        - Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny Ochrana pred sociálno patologickými javmi V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia fyzického, alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, príp. s pedagogicko- psychologickou poradňou, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.

        Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog
        Materská škola prijíma nasledovné opatrenia:


        1. primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drog a ich mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka.
        2. viesť deti k zdravému životnému spôsobu , rozlišovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie.
        3. v prevencii využívať vhodnú a dostupnú literatúru a preventívne výukové programy zakomponovať do plánov práce školy.
        4. zabezpečiť v celom areály školy prísny zákaz fajčenia.
        5. dbať na to aby sa do budovy školy nedostali žiadne nepovolané osoby a tým zamedziť možnosti zlých vplyvov na deti.
        6. učiteľky sa budú zúčastňovať na školeniach s touto tematikou, prípadne študovať literatúru a ostatné materiály s tematikou drog a ich šírenia.
        7. v prípade podozrenia na šírenie legálnych a nelegálnych drog v prostredí školy bezodkladne informovať kompetentných, ktorí vykonajú okamžité opatrenia.

        5. Podmienky zaobchádzania s majetkom školy
        Vchody do MŠ sú zaistené zámkami. Kľúče od budovy majú všetci zamestnanci školy, ktorí ich potrebujú na otváranie a uzamykanie budovy. V priebehu prevádzky MŠ za uzamykanie budovy zodpovedajú pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci. V budove školy je bez sprievodu zamestnanca MŠ zakázaný akýkoľvek pobyt cudzej osoby.
        V rámci bezpečnosti a ochrany zdravia detí sú rodičia spoluzodpovední za zatváranie vchodových dverí, nevpúšťanie do budovy podozrivých a neznámych osôb a pri podozrení sú povinní upozorniť zamestnancov na danú skutočnosť. Pri odchode z triedy je učiteľka povinná prekontrolovať uzatvorenie okien a dverí. Po ukončení prevádzky je učiteľka povinná odložiť didaktickú techniku na uzamykateľné a vopred dohodnuté miesto. Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár školy, chránia ho pred poškodením a odcudzením.

        Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle pracovnej náplne. Osobné veci si zamestnanci školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto.

        Po ukončení prevádzky školy všetky priestory skontroluje a uzamkne zamestnanec, ktorý má
        poslednú službu.

        Iveta Takácsová
        riaditeľka MŠ